„Опълченците от Габровския край“

За финал на „Национално честване Шипченска епопея“ запазихме представянето на книгата „Опълченците от Габровския край“ на 27 август от 17 часа в Актова зала на Национална Априловска гимназия.
Това представяне е поредната инициатива на Граждански комитет „Памет Габровска”, но този път по покана на Областен управител на област Габрово.
Същата е написана от именитият Габровец и общественик Ангел Илиев, или както всички го наричат бай Ангел. Личност със завидна и широко известна просветна, краеведска, историческа и обществена изследователска дейност. Само библиографската справка със заглавията на издадените и публикувани от него статии, изследвания и книги представлява списък от над 106 страници.
След оттеглянето си от активната педагогическа дейност, преди повече от 25 години, системно провежда краеведски изследвания. В резултати от своята изследователска краеведска дейност, той издава над 20 книги . По негова инициатива в Габрово е учредено Краеведско дружество „Илия Габровски“, на което е дългогодишен предан секретар. От 2018 година е избран за председател на гражданския комитет „Памет Габровска“. На третия конгрес на Съюза на краеведите в България е удостоен със званието „Заслужил краевед“. С Решение № 191 от 29 септември 2022 година на Общински съвет – Габрово за своята изследователска народополезна дейност и във връзка с 95-ата му годишнина, Ангел Ангелов е провъзгласен за почетен гражданин на Габрово.
В събитието ще участват Детска Фолклорна Формация ”Габровски гласчета” с ръководител Стефка Стоева и членове на НД „Традиция“-Габрово като почетен караул.
В книгата от 550 страници са включени биографиите на повече от 30 габровски опълченци, няколко Ботеви четника от Габровския край, историята за паметника на връх Свети Никола и тържественото му откриване от Цар Борис III, както снимки и данни за други паметници от НПМ „Шипка – Бузлуджа“ в района на Габрово свързани с боевете на връх Шипка.
На събитието, като официален гост по покана на „Памет Габровска”, ще присъства и Джон Бризби.
Джон Бризби е съветник на английската кралица, но и наследник на велики българи. Той е правнук на Тодор Бурмов – първият министър-председател на Княжество България. А другият му прадядо е Константин Хаджикалчев – предприемчив търговец и щедър дарител от възрожденската епоха.
Какво е общото – една от книгите на бай Ангел е именно за Тодор Бурмов, която е и причината за запознанството на двамата мъже.
В дните на тазгодишните празници, Ангел Ангелов навърши 97 години. Да е здрав и да твори още.
Довечера ще ви очакваме.

„Последното сражение“

„Последното сражение“, една прекрасна изложба представена от НПМ „Шипка – Бузлуджа“ в Национален музей на образованието – Габрово като част от Национални чествания „Шипченска епопея“. В 18 табла се разказва историята на една последна битка даваща едно начало.
„След тази последна битка, даже и да не сме получили всичко, което сме си представяли, то сме получили възможност за едно добро начало. И колкото по-добре познаваме причините за подобен голям катаклизъм, толкова по-добре ще можем да си обясним случващото се в наши дни“. С тези свои финални думи директорът на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ Д-р Чавдар Ангелов откри изложбата.
Във витрините са показани различни артефакти от фонда на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Изложбата е отворена за посетители до средата на месец септември.

Национално състезание по скоростно изкачване стълбите към Паметника на свободата

Надпреварата е национално състезание за ученици от 5 до 12 клас, което Областна администрация – Габрово и Регионалното управление на образованието в Габрово организират всяка година в навечерието на кулминацията на тържествата, посветени на Шипченската епопея.

Над 60 деца премериха сили в тазгодишното издание на Националното състезание по скоростно изкачване на стълбите към Паметника на свободата.
След състезанието бяха излъчени победителите:


Момичетата 5 – 8 клас призовите места заеха:

Александър Василев

Александра Петрова

Ралица Чаушева

Нора Георгиева


Девойки 9- 12 клас, в челната тройка се класираха:

Кристина Петкова

Аделина Ангелова

Надежда Балчева


При момчетата 5-8 клас на почетната стълбичка се качиха:

Християн Христов

Трифон Карапанчев

Мартин Илиев


При юношите 9-12 клас победителите са :

Никола Ганчев

Стефан Тотев

Състезанието традиционно се подкрепя от СИЕЛА НОРМА АД, която подарява на победителите различни луксозни издания, в подкрепа на четенето и грамотността.
Национално честване Шипченска епопея се провежда под патронажа на Президента на Република България и се организира от Областен управител на област Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Регионално управление на образованието – Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, Държавен архив – Габрово.
Цялата програма на тържествата може да прочетете на официалния сайт www.shipka.org или да следите страницата във фейсбук https://www.facebook.com/ShipchenskaEpopeya/

Различният поглед на обектива или как пазим историята.

Замисляли ли сте се как пазим историята?
А дали си даваме сметка, че последните 100-тина години сме облагодетелствани в този процес?
А кога всъщност дадено събитие можем да кажем, че се е случило?

Тук отговорът е един и главен „виновник“ е именно фотографа.
Всички ахваме виждайки снимка на красив залез, на някоя батална сцена изпълнени от някоя от родолюбивите формации, на Националната Гвардейска Част, на Представителен ансамбъл на въоръжените сили, на връх Свети Никола обсипан с националния трибагреник по време на чествания.
Тази или по-скоро края на предходната година мина 14-тата среща на фотографите от Севера и Юга. Първият ден на юли отбелязахме 8-мата подред среща, с сега в последните августовски дни ще бъде 13-та подред среща на същите тези фотографи.
Мястото, което успява толкова години да ни събере е именно връх Свети Никола и Паметника на свободата. Група ентусиасти, всеки със свое виждане за случващото се пред него и най-вече с пръст на спусъка, готов да запечата мига за поколенията.
Но зад красивите кадри има и доста забавни и не толкова забавни истории.
Отразявайки детските състезания снимащия тича заедно с децата. Ротарианци и туристи катерейки се в походите, фотографите са и там. Дъжд, слънце, отново сме на линия. Колегата Христо Петров успя да строши обектив. На колегата, който за съжаление вече не е между нас, Пенчо Илиев от Дряново, дъжд успя да напълни камерата му с вода. Пламен Кожухаров освен, че си „наводни“ един обектив, все пак успя да направи най-добрият кадър на фойерверки на фона на Паметника на свободата. Георги Георгиев от Горна Оряховица е оператора дегизиран като борче и снимащ възстановките от най-горещата точка. Усмихвайки се щях да забравя Милчо Милев, който геройски снима с ръчно фокусни обективи или с камера и лента. Там знаете, че нямате място за грешки, броят на кадрите е ограничен.
Минаха няколко изложби „Емоции през обектива“, в които показвахме много малка част от уловените мигове. Последните 10-тина години няма изложба свързана или не с Националните чествания на августовската епопея, но показваща Вазовата Шипка, но нашите снимки са там. Вече има поет ангажимент, догодина да съдействаме и съвместно с Националният Парк музей Шипка-Бузлуджа да направим една доста сериозна изложба.
Тази година отново ще сме част от „Национално честване Шипченска епопея“ и отново зад кадър, но с идеята да видите неща, които може би ще пропуснете даже и да сте част от честванията.
Нека колегите и приятелите да не се сърдят, че не съм споменал всички.
На останалите само мога да кажа: Ние ще сме на върха и тази година включвайки се в детските състезания, ставайки част от походите организирани от Ротари клуб Габрово или някъде в средата на бойното поле пресъздаващо епичните боеве възстановени от НД Традиция.

Три лъча отново тръгват в ранните часове на 24 август

Маршрутите в Стара планина са безброй. В който и да е от тях, всеки може да намери свой любим маршрут. Днес ще споделим за няколко такива маршрута и как успяхме да ги съчетаем в един ден.
Туристическите походи са много специални за дните на Националното честване Шипченска епопея. Категорично вече можем да наречем традиция, изкачването до върха по туристическите пътеки от Соколския манастир, гр.Шипка и местността Узана. И тази година традицията ще бъде спазена. Отново три лъча тръгват ранните часове на 24 август, а ограничения за участниците няма.
За хора свикнали да “бродят свободни” в планината, маршрутите биха се сторили леки. За такива, които прекарват времето си седнали и обездвижени, които не са свикнали на ходене, денивелация, не познават планината и не са екипирани, биха нарекли маршрутите тежки и изморителни. Във всички случаи всеки един досег с природата е зареждащ и носещ само положителни емоции и вярваме, че всеки докоснал се веднъж до нея, би се върнал отново и отново.
Организатори на това изживяване за любителите на туризма са членовете на Ротари Клуб Габрово. От клуба отправят покана към всеки, който иска да се включи по един от тези маршрути. Продължителността на походите е около 3 часа в зависимост от темпото и подготовката на участниците. За походът от Узана не се изисква специална физическа подготовка, както и е важно да се отбележи, че това е маршрута, който спокойно може да бъде препоръчан и за семейства с деца. В този, както и в другите два маршрута са се включвали деца от различни възрасти, а тази година може би ще е първата от възобновяването на честванията, в която няма да се включат децата от планинското дружество „Млад планинар“ – Петрич.
Но на планина като на планина. Всеки от лъчовете има водач, към когото туристите могат да се обръщат при възникнали въпроси и ситуации, както и медицинско лице. Маршрутите са със средна трудност, преминават през поляни, гори и стръмнини и разкриват чудни гледки пред погледа на туристите.
Финала на изкачването е морената с изказаната почит към участниците в августовските боеве поставена от ротарианците от Габрово. Следва обща снимка и веднага след това, участниците в походите заедно изкачват стълбите към Паметника на свободата.
Ако вече сме привлекли интереса, можете да получите повече информация от сайта https://shipka.org .
За желаещите да се включат към похода от местността Узана до връх Свети Никола, не закъснявайте за автобуса, който тръгва от пл.Възраждане в 7:00 часа на 24-ти. А ако ще отидете до Узана с кола или сте вече там, то отправната точка е хижа Еделвайс.
Ако пък ще присъствате на панихидата и след това ще се включите в походът от Соколски манастир, то вашият автобус тръгва от центъра на Габрово в 7:15 часа.
Панихидата е с начален час 7:45, а похода от там за върха ще тръгне в 8:15 от поляната пред манастира.

Тази година походите преминават под мотото „Да се присъединим отново“.

90 години в 90 снимки

21 август 2024 от 17:30 часа
Фотографската изложба „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ подготвена от НПМ „Шипка – Бузлуджа превърна пешеходната алея пред Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в една импровизирана изложбена зала.
Фотографските обективи в годините са запечатали уникални моменти случвали се през годините на заветния връх о околностите. В изложбата са включени пейзажи, моменти от чествания и официални събития и посещения, строителни и ремонтни дейности.
Общото на фотографиите са емоциите останали в хилядите хора, посещавали Паметника на Свободата през годините.

Старт на Националните чествания за тази година

„Днес поставяме началото на една изключително важна седмица за нашия град и за цяла България, по повод две знаменателни годишнини – 90 години от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка и 147 години от Шипченската епопея. Нека тази седмица бъде не само време за почит и спомен, но и момент на размисъл. Нека стиховете, които ще чуем днес, бъдат искра, която да запали отново пламъка на родолюбието в сърцата ни и ни вдъхновят да бъдем достойни наследници на героите от Шипка“ с тези слова, областният управител на област Габрово, Мария Башева даде старта на тазгодишните чествания..
Актьорите от ДТ „Рачо Стоянов“ съвместно с НЧ „Будителите 2017“ и НЧ „Зора-1872“ представиха пред габровската публика песни и стихове свързани с онази августовска епопея. Специално участие взе и доайенът на габровския театър Илия Костадинов, който припомни речта на цар Борис III при освещаването на Паметника на свободата.

Състезание по изкачване стълбите към Паметника на свободата

Параолимпийският вицешампион Християн Стоянов идва на Шипка за състезанието по изкачване стълбите към Паметника на свободата. Надпреварата е национално състезание за ученици от 5 до 12 клас, което Областна администрация – Габрово и Регионалното управление на образованието в Габрово организират всяка година в навечерието на кулминацията на тържествата, посветени на Шипченската епопея. Шампионът има завоювани поне два медала в своите ученически години от това различно състезание, в което е важна силата на духа и желанието да стъпиш на Върха на свободата. Християн Стоянов ще прекъсне своя тренировъчен процес в Банско, за да дойде специално за състезанието, за радост на конкуренцията без да се състезава, и ще е в ролята на вдъхновител, който освен това ще направи и една специална изненада. Каква ще е тя ще стане ясно в петъчния ден след финала на състезанието, което започва в 10:30 ч и приключва със стъпването на 890-то стъпало под зоркия поглед на вечния пазител – бронзовия лъв на Паметника.
Над 100 са състезателите, които тази година са се записали за надпреварата и по един нестандартен начин ще научат повече за историята, героизма и българската свобода. Това е и основната мисия на състезанието, в което учениците влагат не малко усилия, в устрема към победата, но по важно от всичко според организаторите е всяко българско дете да изкачи най – високия връх в българската история и да усети заряда на Шипка. Това е истинската победа – на духа.
Ако и вие искате да окуражите състезателите или имате вече своя фаворит, когото да подкрепяте – елате на Върха на 18 август, заедно да дадем старт на състезанието в 10:30 часа в подножието на Паметника на свободата, а след това да посрещнем всички на финала!
Състезанието традиционно се подкрепя от СИЕЛА НОРМА АД, която подарява на победителите различни луксозни издания, в подкрепа на четенето и грамотността. Лидерът в производството на мляко и млечни продукти ЕЛВИ ООД ще помогне на участниците да възстановят след изморителното изкачване със свои продукти.
Национално честване Шипченска епопея се провежда под патронажа на Президента на Република България и се организира от Областен управител на област Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Регионално управление на образованието – Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово.
Цялата програма на тържествата може да прочетете на официалния сайт www.shipka.org или да следите страницата във фейсбук https://www.facebook.com/ShipchenskaEpopeya/

Фотодокументална изложба „Свобода без граници“

Фотодокументална изложба „Свобода без граници“ ще бъде открита на 19 август по време на официалното отбелязване на 146 години от Шипченската епопея. Експозицията е дело на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и ще бъде подредена източно от Паметника на свободата.

Какво се крие зад името на изложбата и може ли свободата да има граници? А какво е полетът на свободата и колко високо може да се извиси тя? Има ли връзка между Шипка – свещената земя на българите и необятното пространство на Космоса?  Отговорът на тези въпроси е скрит в изложбата, в която си партнират различни институции. Шипка – национална светиня, символ на българската свобода, на неустрашимия български дух, мъжество и героизъм е увековечена и по един своеобразен начин в Космоса. Шепа пръст от тази свещена земя „полита“, носена от първия български космонавт. Няколко години по-късно проектът, изпратил втория български космонавт в звездното пространство, отново е наречен с името на заветния връх. От 1978 г. подвигът на българските опълченци и руските воини  остава завинаги отбелязан и на космическите карти  –  с името на Астероид  2530, наречен Шипка.

Целта на изложбата е да разкрие нови моменти, свързани с историята на Шипка, съхранявани в музейните фондове – този път  свързани с посещенията на космонавтите – предимно български и съветски – на Шипка и Бузлуджа. Включени са посещенията на Юрий Гагарин, Герман Титов, Валентина Терешкова, Валерий Биковски Алексей Леонов, Павел Беляев, Адриян Николаев, Владимир Шаталов, Алексей Губарев, Георгий Гречко, Арналдо Мендес, Георги Иванов, Николай Рукавишников, Виктор Савиних Александър Александров и др. Отделено е място на откриването на астероида Шипка и на научно-техническата програма „Шипка“.

„Факсимилета от тогавашната преса и запечатаните образи отразяват възторга на посрещачите и преклонението на гостите пред подвига на руските воини и българските опълченци. Поради ограниченото място са представени само част от материалите, с които музеят разполага, но амбицията е впоследствие всички материали да намерят място в една голяма изложба, предназначена за експониране в зала.“ – разказва Мая Миланова от НПМ „Шипка-Бузлуджа“, която допълва, че представените снимки и документи са от периода 1961 – 1988 г.

Националният парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ благодари за съдействието на Дирекция „Държавен военно-исторически архив“ – Велико Търново, Държавен архив – Габрово, Държавен архив – Стара Загора, БТА, Общинска библиотека „Искра“ – Казанлък.

Изложбата „Свобода без граници“ е част от програмата на Национално честване Шипченска епопея и 146 години от героичните събития.

Цялата програма за тържествата, които са под патронажа на Президента на Република България научете от www.shipka.org или Facebook

Изложба „УЧАСТИЕ НА БЪЛГАРИ ОТ БЕСАРАБИЯ В БЪЛГАРСКОТО ОПЪЛЧЕНИЕ В ОСВОБОДИТЕЛНАТА РУСКО-ТУРСКА ВОЙНА“

Фотодокументална изложба ще представи „Участието на българи от Бесарабия в българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877 – 1878 г.“ в навечерието на 146-та годишнина от Шипченската епопея. Инициативата е на Областна администрация-Габрово, която развива международни отношения с Център на бесарабските българи в Молдова.

Всяка година се показват различни истории, личности и гледни точки за българското опълчение. В настоящото издание на националното честване един от кцентите е усилията и ролята на българите от Бесарабия в борбата за свободата на Родината.

Експозицията включва 18 платна с портрети на опълченци и кратка информация за тях. Нейн автор е д-р Васил Кондов, преподавател в Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ в Молдова.

Заповядайте на официалното откриване на изложбата на 17 август , 17:30 ч в ХГ “Христо Цокев”- Габрово