Поход: м. Узана – Паметник на свободата
Продължителност: 3:00 часа
Характер: средна трудност, отначало леко с лека смяна на наклона и накрая – изкачване на 890 бр. стъпала до паметника на вр.Шипка.
Начало: х. Узана – 8:00 часа
( от 7:45 до 8:00 часа – подготовка за похода )
Край: паркинг вр.Шипка – 11:00 часа
Надморска височина:
х. Узана – 1254 м.
Вр.Свети Никола – 1326 м.
Денивелация : 339 м.
Описание на трасето:
През целия маршрут се следва само червената маркировка!
От х. Узана (1254м.н.в.) се тръгва до края на асфалтов път (150м) на изток по черен път, движещ се в ляво от гората и след 20 мин. изкачване се стига седловината Марков стол.
Оттук надясно (на юг) се отклонява черен път с жълта маркировка за вр.Исполин – старо име Коруджа (1524м.н.в.).
Тук се продължава на изток през смесена иглолистна, широколистна гора и шубраци, спускайки се за 30 мин. до малка рекичка (местността Шадраваните 1100м.н.в.). След пресичане на рекичката започва стръмно 50 минутно изкачване през широколистна гора до билната поляна на вр. Малуша (1341 м.н.в.). На север от основното било се вижда заслон Малуша. Походът продължава на изток по билото на Стара планина покрай Радио-релеен ретранслатор и след 50 минути се пристига до площада на Шипченския проход (1185 м.н.в.). За да се достигне до вр.Свети Никола е необходимо да се изкачат 890 бр. стъпала.
Всички участници трябва да са с подходящо туристическо облекло!
Поход: Соколски манастир – паркинг връх Шипка
Продължителност: 3:00 часа
Характер: средна трудност, отначало леко, а после по-стръмно изкачване, преминава отново в леко изкачване и накрая – изкачване на 890 бр. стъпала до паметника на вр.Шипка.
Начало: поляната до Соколски манастир – 8:15 часа
( от 8:00 до 8:15 часа – подготовка за похода )
Почивки:
Първа почивка (сечището) : около 9:15 часа (1 час след старта ) – 10 мин.
Втора почивка: около 10:15 часа ( 1 час след първата почивка) – 10 мин.
Край: паркинг връх Шипка – 11:00 часа
Надморска височина:
Соколски манастир – 680 м.
Вр.Свети Никола – 1326 м.
Денивелация : 646 м.
Описание на трасето:
Походът започва от манастирската поляна, която се намира в непосредствена близост до Соколски манастир. Соколският манастир е забележително историческо място за Габрово, свързано с Априлското въстание и Освободителната руско-турска война. В двора на манастира се намира чешма с осем чучура, построена от Уста Кольо Фичето, а в параклиса се пазят икони, зографисани от Захари Зограф. След поляната пътеката поема на юг по долината. Преминава се през млада букова гора и се пресича черен селски път. Продължава се нагоре като се преминава през сечище и се навлиза в стара букова гора. Пътеката криволичи през гората и за 1ч. и 30 минути от Соколския манастир излиза на асфалтовия път за прохода под черните паметници. От там за 15 мин. се стига до паркинга на Шипченския проход. За да се достигне до вр.Свети Никола е необходимо да се изкачат 890 бр. стъпала.
Всички участници трябва да са с подходящо туристическо облекло!
Поход: гр.Шипка – Паметник на свободата
Продължителност 2.5 часа. Средна трудност, няма чешма по пътеката.
Началото на маршрута тръгва от центъра на гр. Шипка. По павирана улица се стига до Храм паметник“Рождество Христово“ / шипченския манастир със златните кубета/. Ако туристът има късмет може да чуе причудливата песен на 17-те камбани огласящи долината.
От входа на храма, покрай будката за кафе и чай със серпентини пътеката навлиза в акациева гора която преминава в иглолистна. За 30 минути се стига заслон „Елвира“ в местността „Момин гроб“. По нататък, за час ходене пътеката пресича на три места главния път Казанлък – Габрово, при преминаването на пътя туристите трябва да заострят вниманието си за опасност от движещите коли.
След последното пресичане се хваща ръбът на хребета, оттук се открива панорамна гледка към билото на балкана на изток и запад и като на длан се вижда „Розовата долина“.
Пътеката ни отвежда в района на легендарния връх . Първо се минава покрай паметника „братската могила“ където са загинали 45 руски войни от Подолския полк през 1877 г.След това се стига паметника на Прапоршчик Йосиф Алехнович от 55 под .полк. Минава се през руското гробище и от там се стига в подножието на „Орлово гнездо“ и покрай него излиза на върха.
В последния участък туристите могат да преминат и по по-равна пътека като заобиколят върха от изток, където първо ще излязат на големия руски паметник при Стоманата батарея и от там по асфалтов път ще се изкачат отсеверната страна на връх Шипка..
Всички участници трябва да са с подходящо туристическо облекло!